فیلتر
پردازنده Core i7

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448
1 2 3

پردازنده Intel Core i7

پردازنده Core i7

پردازنده‌ی Core i7 یک پردازنده‌ی رده بالا از خانواده‌ی اینتل (Intel) محسوب می‌شود. Core i3 در میان این پردازنده‌ها کمترین قدرت، Core i5 قدرتی متوسط و Core i7 بیشترین قدرت را دارد.

همه‌ی پردازنده‌ها یک یا بیش از یک هسته دارند که هر کدام از این هسته‌ها توانایی پردازش امور را دارد. بیشتر پردازنده‌های اینتل 2 هسته فیزیکی و 2 هسته مجازی دارند که با نام Hyper-Threading شناخته می‌شود. پردازنده‌ی Core i3 دو هسته‌ی فیزیکی، Core i5 و Core i7 هم چهار هسته‌ی فیزیکی دارند.

تکنولوژی Hyper-Threading در اصل یک سری دستورالعمل برنامه‌ریزی شده است که کامپیوتر باید آنها را پردازش کند. اگر یک پردازنده، تک هسته‌ای باشد، توانایی پردازش فقط یک کار در لحظه را دارد. در پردازنده Core i3 با تکنولوژی Hyper-Threading ، هر هسته توانایی پردازش دو کار را دارند و این یعنی پردازنده توانایی انجام همزمان 4 کار را دارد. پردازنده‌ی Core i5 فعلی از Hyper-Threading پشتیبانی نمی‌کند و چهار هسته‌ای است اما پردازنده‌ی Core i7 این قابلیت را دارد، بنابراین توانایی انجام همزمان 8 کار را داراست.

بعلاوه، حافظه‌ی کش هم نقش مهم و غیر قابل انکاری دارد؛ خصوصاً هنگامی که پردازنده در حال انجام دوباره‌ی یک کار است. حافظه‌ی کش حتی از رم هم سریع‌تر است، چرا که بخشی از پردازنده است. پس هر چقدر حافظه‌ی کش بیشتر باشد، عملکرد پردازنده هم بهتر خواهد بود. پردازنده‌ی Core i3 حافظه‌ای 3 یا 4 مگاباییتی دارد، این در حالیست که Core i5 حافظه‌ای 6 مگابایتی و Core i7 حافظه‌ای 8 مگابایتی.

Limited edition i7-8086K

در ماه ژوئن 2018، اینتل یک پردازنده i7 با تولید محدود معرفی کرد؛ i7-8086K. این نامگذاری به مناسبت سالگرد 40 سالگی پردازنده 8086 بود. فقط 8086 عدد از این پردازنده‌‌ها تولید شد و اولین پردازنده از اینتل بود که بدون اورکلاک کردن به سرعت 5 GHz (با استفاده از تکنولوژی Intel Turbo Boost) می‌رسید.