قابلیت‌ها و امکانات مخفی شیائومی Poco X3 Pro

آداک 24 پنجشنبه 29 مهر 1400 - 13:00
قابلیت‌ها و امکانات مخفی شیائومی Poco X3 Pro

این مطلب در تاریخ 1400/9/21 به روزرسانی شده است.

.

گوشی موبایل شیائومی Poco X3 Pro در تاریخ 2 فروردین 1400 توسط کمپانی پوکو معرفی شد. گوشی پوکو ایکس 3 پرو با توجه به مشخصات و قیمتی که دارد در گروه گوشی‌های میان رده پوکو قرار می‌گیرد. اگر شما به تازگی قصد خرید گوشی شیائومی Poco X3 Pro را دارید و یا قبلا این گوشی را خریداری کرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم برای استفاده حرفه‌ای‌تر از این گوشی، با آموزش ترفندهای مخفی شیائومی Poco X3 Pro در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

.

 برای مشاهده کمترین قیمت Poco X3 Pro اینجا کلیک کنید

.

 1. نحوه‌ی گرفتن اسکرین شات در Poco X3 Pro

برای گرفتن اسکرین شات دو روش وجود دارد:

روش اول: سه انگشتتان را روی صفحه‌ی نمایشگر بکشید 

روش دوم: دکمه‌ی کم کردن صدا و دکمه‌ی پاور را با هم نگه دارید

اسکرین شات طولانی: اگر صفحه‌ای که از آن قصد گرفتن اسکرین شات را دارید ادامه‌دار است، می‌توانید دکمه‌ی scroll را بزنید تا از ادامه‌ی مطلب هم اسکرین شات تهیه شود

 1. پنهان کردن برنامه‌ها در Poco X3 Pro

انگشتتان را روی صفحه اصلی نگه دارید و وارد بخش تنظیمات صفحه اصلی شوید. گزینه‌ی hide apps را فعال کنید و اپلیکیشن‌ مورد نظر را انتخاب کنید تا از منوی اصلی اپلیکیشن‌ها حذف شود و پنهان شود.

 1. نحوه‌ی تغییر ظاهر صفحه‌ی اصلی یا پس‌زمینه‌ی برنامه‌ها

شما با استفاده از این ترفند می‌توانید شفافیت یا رنگ پس‌زمینه‌ی اپلیکیشن‌ها و صفحه‌ی اعلان‌ها را تغییر دهید. انگشتتان را روی صفحه‌ی اصلی نگه دارید و وارد بخش تنظیمات صفحه‌ی اصلی شوید. روی گزینه‌های بیشتر (more options) ضربه بزنید و background را انتخاب کنید. حالا می‌توانید پس‌زمینه را بصورت دلخواه تنظیم کنید.

اگر تم انتخابی تیره باشد، پس‌زمینه‌ی همه‌ی اپلیکیشن‌ها و صفحه اعلان‌ها تیره خواهد شد.

 1. تغییر چینش برنامه‌ها در صفحه اصلی

شما می‌توانید چینش اپلیکیشن‌ها را در صفحه‌ی اصلی گوشی تغییر دهید و آن را بر اساس سلیقه‌ی خود شخصی‌سازی کنید. چینش اپلیکیشن‌ها می‌تواند بصورت 6×5 باشد تا فضای بیشتری برای اپلیکیشن‌ها داشته باشید

 1. فعال یا غیر فعال کردن قابلیت Google Discovery

شما می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید و آن را در صفحه‌ی اصلی فعال کنید اما حذف کردن آن هم مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند. برای فعالسازی قابلیت Google Discovery انگشتتان را روی صفحه اصلی نگه دارید و وارد بخش تنظیمات صفحه اصلی شوید. روی گزینه‌ی more و بعد fill empty cell ضربه بزنید و گزینه‌ی Google Discovery را انتخاب کنید

 1. مشاهده وضعیت حافظه رم در Poco X3 Pro

این قابلیت وضعیت حافظه‌ی رم را به شما گزارش می‌دهد که راه دسترسی به آن بخش اپلیکیشن‌های اخیر است. به بخش اپلیکیشن‌های اخیر بروید و در بالای این بخش این قابلیت را مشاهده خواهید کرد.

 1. تغییر حالت آیکون اعلان‌ها بر روی اپلیکیشن‌ها

آیکون اعلان‌ها که بر روی اپلیکیشن‌ها قرار دارند امکان تغییر حالت دارند. شما می‌توانید این آیکون اعلان را بصورت یک عدد ( که نشان‌دهنده‌ی تعداد اعلان در آن اپلیکیشن است ) قرار دهید یا فقط بصورت یک نقطه.

 1. روشن کردن گوشی Poco X3 Pro با دو بار ضربه

با فعالسازی این قابلیت، هر بار که شما دو مرتبه بر روی صفحه‌ی نمایشگر ضربه بزنید، گوشی روشن می‌شود.

 1. قابلیت split screen یا استفاده از دو اپلیکیشن بطور همزمان

شما می‌توانید بطور همزمان از دو برنامه در این گوشی استفاده کنید. برای فعالسازی این قابلیت، به بخش اپلیکیشن‌های اخیر بروید و انگشتتان را روی آیکون اپلیکیشن‌ مورد نظر نگه دارید و گزینه‌ی split window را انتخاب کنید. حالا اپلیکیشن‌ دوم را انتخاب کنید و از این قابلیت لذت ببرید. برای خروج از این حالت، کافیست روی دکمه‌ی هوم ضربه بزنید تا به شرایط عادی برگردید.

 1. تنظیمات قفل صفحه در گوشی Poco X3 Pro

برای دسترسی به این بخش وارد تنظیمات و بعد lock screen شوید. در اینجا شما می‌توانید قابلیتی را فعال کنید که هر بار که شما گوشی را از روی میز بر می‌دارید یا گوشی را از حالت افقی به حالت عمودی در می‌آورید، گوشی روشن شود. در موارد قبلی راجع به روشن کردن صفحه با دو بار ضربه بر صفحه‌ی گوشی توضیح دادیم، این روش، یک روش دوم برای روشن کردن صفحه نمایش است. شما همینطور می‌توانید 2 بار بر روی صفحه نمایش ضربه بزنید تا صفحه خاموش شود. یک حالت دیگر هم وجود دارد که از بخش تنظیمات و قفل صفحه قابل دسترسی است؛ هر زمان که یک اعلان جدید برای شما می‌رسد صفحه گوشی روشن می‌شود.

 1. باز کردن دوربین Poco X3 Pro در حالت قفل بودن صفحه

شما می‌توانید گوشی را طوری تنظیم کنید تا با 2 بار ضربه زدن بر روی دکمه‌ی کم کردن صدا، دوربین برای شما باز شود. شما همینطور حالت Pocket mode را دارید که از اعمال دستورهای تصادفی در جیب شما جلوگیری می‌کند.

 1. افزایش کیفیت نمایشگر Poco X3 Pro

شما برای افزایش کیفیت صفحه نمایشگر باید به بخش تنظیمات و صفحه نمایش بروید که در این بخش به رده‌بندی و دمای رنگ‌ها دسترسی دارید که می‌توانید بطور دلخواه آن را تنظیم کنید.

 1. تغییر نرخ تازه‌سازی صفحه در Poco X3 Pro

نرخ تازه‌سازی بطور پیش‌فرض در این گوشی روی 60 هرتز قرار داده شده است. اما شما می‌توانید آن را تا 120 هرتز بالا ببرید تا از نهایت قدرت گوشی لذت ببرید، گرچه افزایش نرخ تازه‌سازی موجب مصرف بیشتر انرژی هم می‌شود.

 1. افزایش یا کاهش اندازه‌ی متن‌ها

اگر از اندازه‌ی متن‌ها در صفحه نمایش راضی نیستید، می‌توانید آنها را خیلی کوچک و حتی کوچک‌تر کنید.

 1. بهبود کیفیت صدا

شما در گوشی پوکو ایکس 3 پرو می‌توانید صدای اسپیکرها یا حتی هدفون ( در صورت اتصال ) را بطور دلخواه تنظیم کنید. The Equalizer یا همان دستیار صدا، از بخش شورتکات‌ها و اعلان‌ها قابل دسترسی است که برای شما امکان تنظیم صدا را فراهم می‌کند. برای فعالسازی این قابلیت به بخش sound and vibrations بروید و روی گزینه‌ی Equalizer ضربه بزنید و آن را فعال کنید.

 1. تغییر الگوی چینش صفحه‌ی شورتکات‌ها و اعلان‌ها

شما می‌توانید نحوه‌ی قرارگیری اعلان‌ها را تنظیم کنید که در صورت قفل بودن صفحه هم بتوانید آنها را ببینید. اعلان‌های شناور (floating notification) هم یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که توسط این گوشی پشتیبانی می‌شود اما بر روی همه‌ی اپلیکیشن‌ها قابل دسترسی نیست. شما همینطور امکان تغییر نحوه‌ی چینش صفحه‌ی شورتکات‌ها را هم دارید.

 1. تغییر نوار وضعیت (status bar)

شما می‌توانید نوار وضعیت را به دلخواه شخصی‌سازی کنید و مشخص کنید که دوست دارید چند اعلان در بالای صفحه به شما نمایش داده شود، یا اینکه از سرعت اتصال به اینترنت مطلع شوید، شما همینطور می‌توانید اسم شرکت ارائه‌دهنده سرویس را هم در بالای صفحه داشته باشید. اعلام درصد باتری یکی دیگر از قابلیت‌های کاربردی و رایج است که در همین بخش وجود دارد.

 1. پنهان و آشکار کردن ناچ صفحه در Poco X3 Pro

اگر از حفره‌ی ناچ موجود در صفحه راضی نیستید، می‌توانید آن را از بخش تنظیمات حذف کنید. برای این کار به بخش تنظیمات، و بعد نوار وضعیت بروید و روی hide the notch ضربه بزنید تا ناچ حذف شود.

 1. تنظیمات مخفی گوشی شما (تنظیمات ضروری)

مورد اول: شما می‌توانید عملکرد و مصرف باتری را با خاموش کردن اینترنت همراه مدیریت کنید؛ با فعالسازی این قابلیت، اینترنت همراه هنگام خاموش بودن صفحه، خاموش می‌شود. برای فعالسازی این قابلیت به بخش تنظیمات، و بعد باتری و عملکرد بروید و تنظیمات لازم را بر اساس نیاز خود انجام دهید.

مورد دوم: شما می‌توانید گوشی را طوری تنظیم کنید که با خاموش کردن صفحه، اپلیکیشن‌ها هم بسته شوند تا باتری کمتری مصرف شود و عملکرد گوشی هم بهبود پیدا کند. برای فعالسازی این قابلیت به بخش تنظیمات، و بعد باتری و عملکرد بروید و تنظیمات لازم را بر اساس نیاز خود انجام دهید.

مورد سوم: اگر باتری گوشی شما کم است می‌توانید از حالت battery saver ultra استفاده کنید که موجب ذخیره چشمگیر مصرف باتری در گوشی می‌شود. شما می‌توانید این قابلیت را طوری تنظیم کنید که وقتی شما خواب هستید، گوشی بطور هوشمند مصرف باتری را مدیریت کند. برای فعالسازی این قابلیت به بخش تنظیمات، و بعد باتری و عملکرد بروید و تنظیمات لازم را بر اساس نیاز خود انجام دهید.

 1. استفاده از دو اکانت در یک اپلیکیشن (Dual apps)

با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید دو اکانت جداگانه در یک اپلیکیشن داشته باشید؛ بعنوان مثال دو اکانت واتساپ، اینستاگرام، فیسبوک و ... 

برای فعالسازی این قابلیت به تنظیمات، و بعد اپلیکیشن‌ها بروید و قابلیت Dual apps را فعال کنید و اپلیکیشن‌های مد نظرتان را انتخاب کنید.

 1. قفل کردن برنامه در Poco X3 Pro

با این قابلیت که به طور پیش‌فرض روی گوشی شما نصب شده است، شما می‌توانید اپلیکیشن‌ها را قفل کنید و برای آن یک رمز عبور مشخص کنید. برای فعالسازی این قابلیت به تنظیمات، و بعد اپلیکیشن‌ها بروید و Apps lock را انتخاب کنید و قفل را برای اپلیکیشن‌هایی که می‌خواهید اعمال کنید.

 1. حذف یا تغییر نوار ناوبری در Poco X3 Pro

شما می‌توانید با حذف نوار ناوبری، صفحه‌ی گوشی را بطور تمام صفحه تجربه کنید و ژست‌های حرکتی برای اعمال دستور را فعال کنید. شما همینطور می‌توانید نحوه‌ی چینش دکمه‌ها را هم تغییر دهید و به دلخواه خود آن را بچینید. برای فعالسازی این قابلیت به بخش تنظیمات و بعد تنظیمات بیشتر بروید و قابلیت full screen display را انتخاب کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید.

 1. تمیز کردن اسپیکر گوشی Poco X3 Pro

گوشی شما این قابلیت را دارد که با پخش یک صدای 32 ثانیه‌ای اسپیکر گوشی شما را تمیز کند که باعث بهبود کیفیت صدای اسپیکر شما می‌شود. برای این کار وارد بخش تنظیمات، و بعد تنظیمات بیشتر شوید و روی clean the speaker ضربه بزنید.

 1. قابلیت‌های ویژه گوشی پوکو ایکس 3 پرو

قابلیت Turbo Gaming:

فعال کردن این قابلیت، عملکرد گوشی شما را در اجرای بازی‌ها بالا می‌برد و به شما امکان مدیریت صفحه نمایشگر و پردازنده را می‌دهد. برای فعالسازی این قابلیت به بخش تنظیمات، و بعد قابلیت‌های ویژه بروید و گزینه‌ی Turbo game را فعال کنید.

ابزار ویدئو:

این قابلیت امکان مدیریت و تدوین ویدئوها را برای شما فراهم می‌کند که یک ابزار بسیار کاربردی است. برای فعالسازی این قابلیت به تنظیمات، و بعد قابلیت‌های ویژه بروید و  video toolbox را انتخاب کنید.

فضای ثانویه:

فضای ثانویه امکان ایجاد یک فضای دوم به طور کاملا مجزا از فضای اول را فراهم می‌کند. این فضای ثانویه می‌تواند یک فضای مخصوص برای کار شما باشد که عکس‌ها، تاریخچه مرورگر و اپلیکیشن‌های مجزا دارد. برای فعالسازی این قابلیت به بخش تنظیمات، و بعد قابلیت‌های ویژه بروید و قابلیت second space را فعال کنید.

 1. نحوه اسکرین ریکورد در Poco X3 Pro

شما با این قابلیت می‌توانید از صفحه‌ی گوشی خود ویدیو ضبط کنید؛ فرض کنید می‌خواهید نکته‌ای را به دوستتان آموزش دهید، ضبط ویدیو از صفحه این کار را برای شما خیلی راحت‌تر می‌کند. برای انجام این کار به بخش شورتکات‌ها بروید و روی screen record ضربه بزنید. شما همینطور امکان مدیریت و تنظیم کیفیت و اندازه‌ی ضبط اسکرین ریکورد را هم دارید که برای این کار باید انگشتتان را روی آیکون اسکرین ریکورد (در بخش شورتکات‌ها) نگه دارید. شما می‌توانید رزولوشن، افقی یا عمودی بودن ویدیو، فریم ریت و سایر موارد را مدیریت کنید. همینطور می‌توانید ضبط ویدیو را طوری تنظیم کنید که ژست‌های حرکتی شما را هم ضبط کند.

 1. فعال سازی حالت تیره در Poco X3 Pro

با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید رنگ و دمای صفحه نمایش را تغییر دهید تا به چشمانتان استراحت دهید. امکان فعالسازی قابلیت dark mode در ساعات مشخص در بخش تنظیمات برای شما فراهم است. برای دسترسی به این قابلیت به بخش شورتکات‌ها بروید و dark mode را فعال کنید.

 1. به نمایش گذاشتن گوشی بر روی تلویزیون

برای این کار در قدم اول باید از سازگار بودن تلویزیون‌تان با این قابلیت مطمئن شوید و بعد وارد بخش شورتکات‌ها شوید و قابلیت screencast را فعال کنید. با این قابلیت شما می‌توانید عکس‌ها یا ویدیوهایتان را در مقیاس بزرگ مشاهده کنید.

 1. قابلیت پنجره‌ی شناور در Poco X3 Pro

شما با این قابلیت می‌توانید از دو اپلیکیشن بطور همزمان استفاده کنید؛ یک اپلیکیشن به حالت پنجره‌ی شناور و اپلیکیشن دیگر به حالت معمولی و تمام صفحه. به صفحه‌ی شورتکات‌ها بروید و روی گزینه‌ی floating window ضربه بزنید. شما همچنین امکان جابه‌جا کردن و تغییر اندازه‌ی این پنجره را هم دارید.

 1. نحوه به اشتراک گذاشتن فایل‌های سنگین در Poco X3 Pro

با استفاده از nearby sharing فایل‌های سنگین را بین دو دستگاه اندرویدی به اشتراک بگذارید.

 1. تغییر و شخصی‌سازی دکمه‌های صفحه‌ی شورتکات‌ها

اگر می‌خواهید قابلیتی را از صفحه‌ی شورتکات‌ها حذف کنید یا قابلیتی اضافه کنید، بر روی دکمه‌ی ویرایش ضربه بزنید و آنها را حذف یا جابه‌جا کنید.

 1. تنظیمات مهم درباره‌ی صفحه‌ی اصلی Poco X3 Pro

برای ورود به بخش تنظیمات صفحه‌ی اصلی، انگشتتان را روی صفحه‌ی اصلی نگه دارید و وارد بخش تنظیمات شوید. در این بخش transition effect را می‌بینید، به دلخواه یکی از آنها را انتخاب کنید. 

در این بخش شما امکان تغییر تم صفحه را هم دارید، همچنین می‌توانید چینش و ظاهر اپلیکیشن‌ها در صفحه اصلی را هم از این بخش تغییر دهید.

.

[ ممنون که تا انتهای این آموزش همراه سایت آداک 24 بودید ]

.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد